Jak zwierzęta radzą sobie zimą?


Cześć, jestem Dajana, napiszę tu o tym: 
Jak zwierzęta radzą sobie zimą?



Zima jest dla zwierząt ciężkim okresem do przetrwania. Dotyczy to zarówno ssaków kopytnych i drapieżnych, jak i małych zwierząt występujących w Parku Narodowym "Ujście Warty". Pierwsze gromadzą się w stada, a drapieżniki szukają padliny i polują na gryzonie.
W okresie zimowym zwierzęta kopytne tworzą większe grupy, np. sarny tworzą tzw. rudle, a jelenie - chmary. Takie zachowania ułatwiają im obronę przed drapieżnikami i pozwalają na skuteczniejsze poszukiwanie pokarmu.



Również ssaki drapieżne - lis, kuna leśna i domowa czy łasica - nie mają zimą lekkiego życia. Zmrożona warstwa śniegu oraz niskie temperatury znacznie utrudniają polowanie. Trafiającym się od czasu do czasu darmowym posiłkiem jest padła od choroby lub głodu sarna czy jeleń. Ważnym składnikiem pokarmowym o tej porze roku są dla drapieżników gryzonie.



Gryzonie (np. mysz, nornik) i niektóre ssaki owadożerne (np. ryjówka, kret) są aktywne przez cały rok. Zimą te małe zwierzęta wykazują mniejszy terytorializm i wyraźną tendencję do grupowania się. W grupie znacznie łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.


Zimą ptakom brakuje latającego i pełzającego pokarmu – owady się pochowały w twardej ziemi. Owoców też prawie nie ma, woda zamarza, naprawdę nie jest wesoło. Ale mimo to niektóre ptaki zostają na zimę w Polsce. Najliczniejsze są te, które są ziarnojadami, bądź przechodzą zimą na roślinną dietę – np. mazurki, trznadle, dzwońce i inne. Można je podzielić na kilka rodzajów: ptaki nadwodne, ptaki drapieżne, ptaki śpiewające, ptaki leśne i ptaki terenów otwartych. W każdej grupie są ptaki zimujące u nas, pomimo kiepskiej dostępności pożywienia.




Jak możemy im pomóc?
 Zima tuż tuż, a niektóre maleństwa same nie zniosą jej trudów. Wiele z nich ukrywa się pod ciepłym autami (podwozia, nadkola) lub w piwnicach (można zostawić uchylone okno). Jeśli dokarmiasz zwierzęta, pamiętaj, aby zostawiać im wodę, a nie mleko, gdyż większość wolno bytujących zwierząt zjada rzeczy, które w reakcji z mlekiem mogą doprowadzić do zatrucia.

Zimą zwierzęta wolno bytujące narażone są na utratę życia z powodu głodu lub zimna. Często ukrywają się pod autami lub w piwnicach. - Wielu ludzi zamiast pomagać tym zwierzętom - wygania je, a jest to z sprzeczne z ustawą o ochronie praw zwierząt.

Miłośnicy zwierząt apelują o budowę karmików dla ptaków, budek styropianowych dla kotów i uchylanie okien piwniczych (koty nie roznoszą zarazków), tak aby zwierzęta mogły znaleźć schronienie przed zimnem.


Przed odpaleniem samochodu warto sprawdzić, czy pod podwoziem nie ukryło się jakieś zwierzę. Często koty ogrzewają się w nadkolach.


Jeśli chodzi o dokarmianie... Ptaki ziemne można dokarmiać pszenicą, siemieniem lnianym lub słoniną, ptaki wodne - suchą, skruszoną bułką (nie chlebem!).

W przypadku natrafienia na zwierzę, które zdradza oznaki porzucenia (jest wychudzone) warto zrobić jego zdjęcie (jeśli to możliwe), a następnie powiadomić odpowiednie osoby - fundacje ochrony praw zwierząt, schronisko dla bezdomnych zwierząt, straż miejską, czy wydział ochrony środowiska w urzędzie gminy. Do takiego zwierzęcia nie należy podchodzić zbyt blisko - powodowane strachem lub głodem może zdecydować się na atak.

Pamiętajmy i nauczmy się, że zwierzę to istota żywa, a człowiek jest mu winny poszanowanie i opiekę. Pomoc bliźniemu nic nie kosztuje i nic nie boli, a sprawia wielką satysfakcję - apeluje "Patrol do zwierząt".
Dziękuję za uwagę i do zobaczenia w następnym artykule!

                                   Dajana


To źródła z których korzystałam:
tekst - https://info.wiara.pl/doc/708152.Jak-zwierzeta-radza-sobie-zima

zdjecie myszki- https://www.google.pl/search?
q=myszki+zimą&client=opera&hs=OPt&sxsrf=ACYBGNTDWbZ5ROWvhwxxsS1aqgNyBiVGIQ:1573403681956&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi9nLS8ieDlAhXLAxAIHalxDYQQ_AUIESgB&biw=1768&bih=834#imgrc=oX-vStnSy0sdrM

zdjęcie kota,renifera i lisa- https://www.google.pl/search?q=zwierzęta+zimą&client=opera&hs=bKY&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=l97VsmTxzR3qgM%253A%252CF5lw9bS89gok2M%252C_&vet=1&usg=AI4_-
kRutPddBFHhE6dD20nUBShaP6TBqw&sa=X&ved=2ahUKEwicoOTas9vlAhVvpIsKHQydDOs

zdjęcie sikorki- https://www.google.pl/search?q=ptaki+zimą+zachowanie&client=opera&hs=BxY&sxsrf=ACYBGNSdQZFKb6misIEdbw4tGLVMp1FXSg:1573404493810&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj72cO_jODlAhXhpIsKHRZvC2sQ_AUIESgB&biw=1768&bih=834

jak pomóc zwierzętom- https://www.nowiny.pl/wodzislaw/113477-jak-mozesz-pomoc-zwierzetom-w-przetrwaniu-zimy.html


















Komentarze