kleszcze-czyli małe pasożyty

Cześć, z tej strony Maja dziś opowiem Wam bardzo małych, ale za to  bardzo nie bezpiecznych zwierzętach, czyli o kleszczach.


Kleszcze  – rząd  pajęczaków z podgromady roztoczy. Zalicza się tu około 900 opisanych gatunków, zgrupowanych w 3 rodzinach: obrzeżkowatych, kleszczowatych i Nuttalliellidae. Mają gnatosomę wyposażoną w lancetowaty i ząbkowany hypostom oraz nożycowate szczękoczułki, a stopy pierwszej pary odnóży zaopatrzone w narząd Hallera. Wszystkie są obligatoryjnymi, czasowymi pasożytami zewnętrznymi kręgowców. W ich cyklu rozwojowym występują kolejno: jajo, larwa, 1–8 stadiów nimfalnych oraz osobnik dorosły. Są nosicielami wielu groźnych chorób, przez co mają duże znaczenie medyczne i weterynaryjne.

Budowa- długość ciała kleszczy wynosi od ułamków milimetra do 30 mm (większość nie przekracza 15 mm), a jego zarys jest owalny lub okrągławy. Osobniki głodne są spłaszczone grzbieto-brzusznie, najedzone stają się bardziej wypukłe. Ciało składa się z gnatosomy i idiosomy.
Gnatosoma składa się z pierścieniowatej podstawy i osadzonych na niej: nogogłaszczków, hypostomu i wsuwanych do pochowek szczękoczułków – dwie ostatnie części tworzą ryjek. Przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych hypostom jest lancetowaty i uzbrojony w liczne, skierowane ku tyłowi ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Szczękoczułki mają dwuczłonowy trzon i nożycowate szczypce. Szczękoczułki i nogogłaszczki wyposażone są w narządy zmysłowe. Gnatosoma zachowuje ruchomość względem idiosomy, dzięki osadzeniu w kamerostomie.
Na idiosomie znajdują się 4 pary (u nimf i dorosłych) lub 3 pary (u larw) odnóży, z których stopy pierwszej pary wyposażone są w narząd Hallera, służący wykrywaniu żywiciela. W rejonie trzeciej lub czwartej pary odnóży leży para przetchlinek. Oskórek idiosomy jest rozciągliwy, celem pomieszczenia znacznych ilości pokarmu, jednak, zwłaszcza u kleszczy twardych, wyposażony jest w ochronne tarczki. U wszystkich grup występują tarczki oddechowe (z przetchlinkami) i zwór analny (z odbytem). Na idiosomie często znajdują się także oczy lub inne fotoreceptory.


Choroby odkleszczowe to grupa chorób, które są przenoszone przez kleszcze. Najbardziej znanymi są borelioza, babeszjoza, bartonelloza, erlichioza. Jednak lista chorób odkleszczowych jest znacznie dłuższa. Większość z nich występuje na całym świecie, jednak niektóre diagnozuje się tylko w określonych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych.

ZDJĘCIA





Znalezione obrazy dla zapytania kleszcze





Podobny obraz




Znalezione obrazy dla zapytania kleszcze



Podobny obraz








Dziękuję za uwagę! To już wszystko z mojej strony mam nadzieję, że uświadomiłam Wam zagrożenie, jakie sprawia kleszcz. Przede wszystkim uważajcie na siebie podczas wakacji.

Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/choroby-odkleszczowe-borelioza-babeszjoza-bartonelloza-kzm-i-inne_41228.html

kleszczehttps://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi7762ivZLbAhWE_SwKHQgeDMEQjhx6BAgBEAM&url=http%3A%2F%2Ffaktyjawor.pl%2F2017%2F05%2F24%2Fuwaga-na-kleszcze%2F&psig=AOvVaw2tNGKxR_TA9BjvrXVFtrml&ust=1526842456380398

kleszczehttps://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwiPoN2MvpLbAhUL2SwKHXN5DrUQjhx6BAgBEAM&url=http%3A%2F%2Feuceryna.pl%2Flato-bez-kleszczy-skutecznie-i-bezpiecznie%2F&psig=AOvVaw2tNGKxR_TA9BjvrXVFtrml&ust=1526842456380398
























Komentarze