Cera trądzikowa - jak z nią walczyć?

 Trądzik jest odwiecznym problemem zarówno wśród nastolatków i dorosłych. To dość często występująca choroba w wieku dojrzewania w małych lub dużych ilościach. Trądzik młodzieńczy, trądzik pospolity (łac. Acne vulgaris) - choroba skóry występująca w wieku pokwitania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku). Objawami trądziku są zaskórniki, grudki
i krostki, popularnie nazywane wągrami lub pryszczami.

Jak powstaje trądzik?
 Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście przewodu gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tak zwany zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie, zawsze obecne na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

 Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale także na plecach, klatce piersiowej czy rękach. Nie łatwo jest z nim walczyć, a czasami nawet się nie da. Najlepszym wyjściem jest udanie się na konsultację do dermatologa ( lekarz skóry, włosów i paznokci). Dermatologia (gr. derma - skóra) – dziedzina medycyny zajmująca się badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty). 

Jak leczyć skórę trądzikową?
 Istnieją różne lekarstwa na ta chorobę, ale najlepiej używać tych, które zostaną zapisane przez lekarza dermatologa. Jeśli chodzi o produkty przeciwdziałającymi pryszczom to są to np.


  



 
Jak dbać o skórę z niedoskonałościami?
 Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, pozbawiona mleka, lodów, śmietany, czekolady, produktów tłustych i ostrych (w tym musztardy).  
Należy przestrzegać następujących zasad higieny:
* myć skórę twarzy przynajmniej 3 razy dziennie ( rano, po południu, wieczorem),
* stosować peelingi złuszczające skórę,
* nawilżać skórę po różnych zabiegach typu peeling, maseczka,
* opcjonalnie używać maseczek do twarzy przeciw trądzikowi,
* jeśli chcemy ukryć niedoskonałości używać najlepiej kremów BB lub CC przeznaczone do tego.
  

I NAJWAŻNIEJSZE NIE DOTYKAĆ SWOJEJ TWARZY DŁOŃMI W CIĄGU DNIA, GDYŻ JEST NA NICH OGROM BAKTERII, KTÓRE POWODUJĄ TRĄDZIK!!!

NIE WYCISKAĆ PRYSZCZY I DAĆ IM SIĘ ZAGOIĆ W  SPOKOJU!!! 


Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%85dzik_m%C5%82odzie%C5%84czy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dermatologia
https://www.google.pl/search?q=undertwenty&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjk6svUrKPNAhVECiwKHU4KBiQQ_AUICCgB&biw=1600&bih=789
 https://www.google.pl/search?q=undertwenty&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjk6svUrKPNAhVECiwKHU4KBiQQ_AUICCgB&biw=1600&bih=789#tbm=isch&q=la+roche+posay


 
Julia Ziętek kl. II d

Komentarze