BYĆ ALBO NIE BYĆ…


Posiadasz uzdolnienia plastyczne?

Masz wyobraźnię i poczucie estetyki?

Jesteś osobą kreatywną?

Może zastanów się nad zawodem architekta?

Zaczniemy od profesji, bo poszczególne zawody w tej branży naprawdę różnią się od siebie…







Architekci

Architektami określamy zarówno tych, którzy tworzą projekty budynków, jak i miejsc zielonych, czy zajmują się planowaniem wnętrz. Mówiąc ogólnie, są to specjaliści zajmujący się projektowaniem i nadzorem nad wznoszoną budową. To absolwenci wydziału architektury na uczelni technicznej, potrzebna jest również praktyka i zdobywanie doświadczenia. Architekci pracują samodzielnie lub w zespołach. Projekty przygotowuje się za pomocą programów komputerowych, ale to nie znaczy, że nie trzeba posiadać uzdolnień plastycznych! W tym zawodzie potrzebna jest wrażliwość na formę, przestrzeń, kolor, posiadanie wyobraźni i poczucie estetyki.


Urbaniści

Ich zadaniem jest kreowanie przestrzeni miejskiej, czyli całych miast, a także dzielnic, osiedli. Ale jak budynek usytuować w przestrzeni, co postawić obok niego, gdzie zaplanować teren zielony? Tym właśnie zajmują się urbaniści. Wszystko musi do siebie pasować, sprawnie funkcjonować, w mieście musi być odpowiednia ilość mieszkań, lokali itp.

Architekci krajobrazu

Praca dla lubiących przyrodę, ale i mających sporo zdolności technicznych. Kierunek ten można ukończyć na uczelniach politechnicznych, rolniczych, również prywatnych. Jest sporo zajęć związanych z fizyką, matematyką, rysunkiem technicznym oraz przyrody. Różne inwestycje, budowle muszą być z poszanowaniem dla przyrody, tym tez zajmują się architekci krajobrazu.

Architekci wnętrz

Zajmują się tym, co ma się znaleźć w środku pomieszczenia – mieszkalnego, sklepu, restauracji. Jego zadaniem jest ozdobienie wnętrza, ale również nadanie mu funkcjonalności. Podstawową trudnością w pracy architekta wnętrz jest konieczność pogodzenia artystycznej wizji z użytecznością lokalu.


Droga do zawodu

Przede wszystkim należy doskonalić swoje umiejętności plastyczne i techniczne, a zatem brać udział w konkursach plastycznych i warsztatach. Poznawać jak najwięcej stylów w sztuce. Nie wolno zaniedbywać takich przedmiotów jak: matematyka, fizyka, chemia, a nawet biologia. O tym, że chce się studiować architekturę, nie można zdecydować już po maturze, ale trzeba myśleć sporo wcześniej, bo kwalifikacja odbywa się także na podstawie przedstawionych prać plastycznych, a trzeba je przygotować zawczasu.


Dla kogo ten zawód?

Na pewno dla zdolnych, kreatywnych i samodzielnych,a zdolności plastyczne to podstawa. Dla architekta niezbędne jest także solidne techniczne wykształcenie. Oczywiście, nie można mieć „alergii na matematykę i fizykę”. Potrzebna jest umiejętność samodzielnej pracy i przestrzegania narzuconej sobie dyscypliny. Architekt nie może upierać się przy swojej wizji, jeśli nie ma ona poparcia inwestora., ale ważne jest też to, aby umiał pracować w zespole. Zmysł estetyczny, precyzja, odpowiedzialność – to także niezbędne cechy w zawodzie projektanta. :)


Opracowała Blanka Adamska
Źródła:
Victor Gimnazjalista
Google Grafika


Komentarze