Borelioza

Cześć! Z tej strony Maja. W poprzednim poście opisałam Wam bardzo małe, ale za to niebezpieczne zwierzęta, czyli kleszcze. Dziś opowiem trochę o chorobie, jaką one wywołują, bez większego przedłużania zaczynamy.

Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie.

Objawy: Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych. Borelioza jest rozpoznawana na podstawie dodatnich testów serologicznych oraz występowaniem typowych objawów klinicznych. Zakażenie jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.


Leczenie: Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków. Wybór leku zależy od postaci (etapu) choroby. W leczeniu znajdują zastosowanie: penicyliny, cefalosporyny oraz tetracykliny. Czas trwania leczenia również zależy od postaci choroby – waha się od 21 do 28 dni. Niekiedy występują nawroty choroby, które wymagają powtórnej antybiotykoterapii. Należy je odróżnić od słabnących dolegliwości, które wymagają jedynie leczenia objawowego. Właściwa antybiotykoteriapia zapewnia wyleczenie w >90% przypadków. Nie ma podstaw naukowych do wielokrotnego powtarzania kuracji lub wielomiesięcznego stosowania antybiotyków. Istotnym zagadnieniem jest też rozpoznanie i leczenie koinfekcji  odkleszczowych wymagających osobnego leczenia.


Zapobieganie:

Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez:
  • noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty),
  • unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy,
  • unikanie chodzenia poza drogami po lesie, w zaroślach i łąkach,
  • niesiadanie na zwalonych pniach drzew (miejsce przebywania młodocianych form kleszczy – nimf),
  • stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty), zwłaszcza tych zawierających DEET,
  • stosowanie środków do impregnacji odzieży i obuwia zawierających permetrynę i jej pochodne,
  • sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.


Usuwanie kleszcza: W przypadku znalezienia kleszcza na ciele należy go niezwłocznie usunąć pęsetą. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i pociągnąć wzdłuż osi wkłucia, a miejsce po ukąszeniu dokładnie przemyć spirytusem. Jeśli w skórze pozostanie część głowowa, należy stosować tylko dezynfekcję (część głowowa nie zwiększa ryzyka zakażenia). Jeżeli kleszcz tkwi głęboko, można bezzwłocznie udać się do lekarza. Nie wolno kleszcza wykręcać, wyciskać go, smarować benzyną, tłuszczem lub innymi środkami (prowokują wymioty i zwiększają ilość śliny kleszcza wydalanej do krwi, co zwiększa ryzyko zakażenia). Usunięcie kleszcza w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia, choć stwierdzono rozwinięcie się choroby nawet po kilkuminutowym kontakcie z kleszczem.

Szczepionka: W grudniu 1998 amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła szczepionkę przeciwko boreliozie produkcji GlaxoSmithKline, opartą na białku powierzchniowym A  z B. burgdorferi. Kilkudziesięciu zaszczepionych zgłosiło autoimmunologiczne skutki uboczne i został wniesiony pozew zbiorowy przeciw GlaxoSmithKline. Agencja Żywności i Leków oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób nie stwierdziły związku między szczepionką a skargami. Obawy spowodowały jednak spadek sprzedaży i w 2002 GlaxoSmithKline wycofało LYMErix ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Po wycofaniu szczepionki ugodą zakończył się też proces. GlaxoSmithKline pokryło jedynie koszty prawników i sądowe.

Zdjęcia:


Znalezione obrazy dla zapytania borelioza








Znalezione obrazy dla zapytania borelioza







Znalezione obrazy dla zapytania borelioza






Dziękuję za uwagę! To już wszystko z mojej strony, pamiętajcie że kleszcze są bardzo niebezpieczne i musicie uważać.
                                                                                                                  Maja
Źródła:
https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiUyMXwkaTbAhWH0qYKHR0QA_wQjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.netlekarz.pl%2Fborelioza-objawy%2F&psig=AOvVaw3Rq0R6jirqkkdYSs0MFRS_&ust=1527450056248260

https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjE_a-mkqTbAhWDAJoKHaj8CUQQjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.chillizet.pl%2FZdrowie%2FBorelioza-objawy-fazy-badania-leczenie-neuroborelioza-8094&psig=AOvVaw3Rq0R6jirqkkdYSs0MFRS_&ust=1527450056248260


https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjvmfTKkqTbAhWHC5oKHUB2DQMQjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fzobaczzrozum.wordpress.com%2F2014%2F07%2F10%2Fchoroby-odkleszczowe-borelioza-z-lyme%2F&psig=AOvVaw3Rq0R6jirqkkdYSs0MFRS_&ust=1527450056248260


















Komentarze