Hejka, to znowu ja. Dziś nie będzie przepisu, lecz wprowadzę Was w świat zdrowego odżywiania. Zacznijmy może od początku, czyli od podstawowych zasad zdrowego odżywiania.
Aby rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, warto zacząć od kilku podstawowych zasad opracowanych przez Instytut Żywości i Żywienia. Taka wiedza pomoże nam zdrowo się odżywiać oraz poprawić samopoczucie. Zapamiętajmy zatem 10 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania:
- Spożywaj posiłki regularnie: od czterech do pięciu posiłków co 3–4 godziny. Posiłki, które powinieneś spożywać to : śniadanie ( bez tego ani rusz do szkoły ), drugie śniadanie, obiad, kolacja i opcjonalnie podwieczorek.
- Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny one stanowić co najmniej połowę naszych codziennych posiłków. Należy także pamiętać o tym, aby spożywać je w odpowiednich proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce.
- Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste. Znajdziesz je w mące, kaszy, płatkach i chlebie.
- Codzienne spożywaj co najmniej dwie duże szklanki mleka. Można je zastąpić innymi produktami mlecznymi, na przykład jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
- Ograniczaj spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg tygodniowo. Uzupełniaj dietę rybami, nasionami roślin strączkowych i jajami.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
- Unikaj spożywanie cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.
- Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. W zamian wykorzystuj zioła, które mają cenne składniki i wzbogacają smak.
- Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
- Nie spożywaj alkoholu.
Poza dziesięcioma zasadami określonymi przez Instytut Żywności i Żywienia, warto także zapamiętać kilka dodatkowych zaleceń, dzięki którym poczujemy się jeszcze lepiej:
- podczas jedzenia nie warto się spieszyć. Jedząc powoli i delektując się każdym kęsem, wspomagamy procesy trawienne, a ponadto mamy chwilę dla siebie. Możemy odpocząć od stresujących spraw i nieco się zrelaksować. Pamiętajmy także o tym, aby posiłki spożywać na siedząco, a nie w biegu czy na stojąco.
- Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny. Na noc nie jedz tłustych potraw bo mogą spowodować niestrawność.
- Codzienne zapotrzebowanie na płyny warto uzupełniać nie tylko wodą, ale też herbatą – najlepiej ziołową, czerwoną, zieloną oraz białą. Powinniśmy natomiast unikać napojów gazowanych, kolorowych i energetyzujących.
- Spożywane przez nas posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone – pełne różnorodnych składników odżywczych.
- Codzienne posiłki powinniśmy uzupełniać co najmniej trzy razy w tygodniu o chude ryby.
- Powinniśmy unikać smażenia na głębokim tłuszczu.
Chyba to tyle na dziś. Myślę, że takie wprowadzenie do tego tematu na razie wystarczy. Korzystałam zs strony : https://grand-med.pl/zdrowe-odzywianie/. Trzymajcie się i hejkaa.
Amelia
Komentarze
Prześlij komentarz
Zostaw po sobie ślad w postaci krótkiego komentarza.