Borzoj
Nazwa tego smukłego i mocno zbudowanego pas wywodzi się od rosyjskiego słowa borzoi, co znaczy "rączy". W cesarskiej Rosji władcy i arystokracja używali ich do uroczystych polowań na wilki. Borzoj zalicza się do szybkich i zapalczywych myśliwych. W wielu wypadkach wymaga jednak treningu posłuszeństwa, by pohamować jego instynkty.
Historia:
Ojczyzną borzoja jest prawdopodobnie Środkowy Wschód, gdzie ten wówczas krótkowłosy pies polował przy pomocy wzroku. Przeniesiony na północ, został skrzyżowany z długonogim rosyjskim psem typu collie, by wzmocnić jego odporność oraz uzyskać długą szatę konieczną w zimnym klimacie. Uchodził za tradycyjny dar królewski, carowie obdarowali nimi najpierw królową Wiktorię w 1842 r., a później królową Aleksandrę, żonę Edwarda VII.
Temperament:
Borzoje, chociaż należą raczej do zwierząt powściągliwych i czasem upartych, są generalnie spokojne i przywiązane do swych przyjaciół.
Wygląd:
Budowa ciała - grzbiet jest lekko karpiowaty i kościsty, pierś głęboka i raczej wąska.
Szata - długa, jedwabista, najczęściej o lekko kręcących się, falistych włosach. Wszystkie barwy dopuszczalne, choć najczęściej bywa biała z czarnymi plamkami. Krótka i gładka na głowie, uszach i przednich łapach. Pierś i górne partie łap są gęsto owłosione.
Oczy - ciemne, w kształcie migdała, o czarnych obwódkach.
Głowa - długa, szczupła, zwężająca się ku końcowi, w kształcie klina. Nos czarny.
Uszy - małe, delikatne, szpiczasto zakończone. Osadzone wysoko i spoczywające na szyi.
Kończyny - długie, proste, ustawione równolegle, uda dobrze rozwinięte.
Łapy - owalne i wąskie o silnych, grubych poduszkach i palcach osadzonych blisko siebie.
Ogon - długi, nisko osadzony, w kształcie sierpa, silnie owłosiony.
Rozmiary:
psy: 73 cm,
suki: 68 cm.
Uwaga:
Borzoj wymaga od właściciela poświęcenia wiele czasu na zabiegi higieniczne, potrzebuje dużo ruchu, a także umiejętnego postępowania w stosunku do jego dość skomplikowanej osobowości.
Źródło:
Księga psów - David Taylor
Autor: Marta Kupis 2e
Komentarze
Prześlij komentarz
Zostaw po sobie ślad w postaci krótkiego komentarza.