BYĆ ALBO NIE BYĆ…

Lubisz rośliny?


Z chęcią pracujesz na świeżym powietrzu?

Czytałeś mój poprzedni post i bardzo Cię zaciekawił?

Może powinieneś pomyśleć nad zawodem architekta krajobrazu?











Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Praca architekta polega głównie na projektowaniu i zakładaniu obszarów zielonych zarówno dla osób prywatnych, jak i dla właścicieli budynków użyteczności publicznej czy spółdzielni mieszkaniowych. Oprócz opieki nad zielenią musi rozplanować obiekty „małej architektury”, tj. pomniki, murki, łąki lub nawet kosze na śmieci. Organizuje i nadzoruje prace związane z urządzeniami i utrzymaniem obiektów architektury krajobrazu. W związku z dużym naciskiem na ekologię, poszanowanie naturalnego krajobrazu jest potrzeba zatrudniania dobrych fachowców, którzy będą umieli łączyć konieczność chronienia krajobrazu z potrzebą rozwoju gospodarczego państwa.


Dla kogo ten zawód?

Praca dla tych, co lubią czasem popracować na świeżym powietrzu, ale nie mają problemu ze ścisłym myśleniem oraz obliczeniami i rysunkami technicznymi. Są dokładni, cierpliwi i z chęcią tworzą coś nowego. Potrafią negocjować, nawiązywać znajomości i przedstawiać innym swoje projekty i poglądy. Wymagany jest zmysł artystyczny, poczucie piękna i smaku.


Droga do zawodu

Kształcić się do tego zawodu można na kilku uczelniach. Cenione jest ukończenie szkoły rolniczej, np. SGGW w Warszawie. W czasie pięcioletnich studiów studenci uczą się zarówno projektowania, historii sztuki, poznają wiedzę o roślinach, ukształtowaniu krajobrazu. Jest sporo matematyki, nauk ścisłych i oczywiście biologii, a także rysunek i nieco przedmiotów humanistycznych (projektowanie sztuki). Studia to przede wszystkim projektowanie i szukanie własnego stylu, pomysłów.
Może pracować:
* w urzędach,
* administracji,
* nadzorować tworzenie przestrzeni.


Plusy i minusy pracy

+ praca daje możliwość realizowania swoich pasji, stwarzania czegoś nowego.
- ale na pełna swobodę nie można sobie pozwolić, bo projekty muszą być zgodne z  przepisami  budowlanymi,
+ spore zarobki,
- ale pod warunkiem, że zyska się opinię dobrego, zdolnego architekta,
+ praca z przyrodą,
- ale czasem oznacza niesprzyjające warunki pogodowe i spory wysiłek fizyczny.





Opracowała Blanka Adamska
Źródło: 
Victor gimnazjalista
Google grafika 

Komentarze