OWCZAREK NIEMIECKI 







Wprowadzenie:

Owczarki niemieckie to psy pasterskie, dawniej przeznaczone do pracy na roli, ale z biegiem czasu ich los się zmienił. Jest to rasa, która wykazuje się jako psy policyjne, strażackie, a nawet ratownicze w służbie medycznej. Coraz częściej możemy spotkać je przy domach jednorodzinnych, gdzie stoją w obronie posesji.



Wygląd:
Owczarek niemiecki wygląda na silnego, masywnego psa. Z powodu podobieństwa do wilka, mylnie nazywany jest wilczurem.
Głowa:
Proporcjonalna do wielkości tułowia (długość około 40% wysokości w kłębie). Sucha o umiarkowanej szerokości między uszami. Długość mózgoczaszki równa się około 50% całej długości głowy, szerokość mózgoczaszki u psa nieco większa, a u suki nieco mniejsza niż jej długość.
Umaszczenie:
Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste, bi-color (czarne z podpalanymi łapami) oraz czarne, jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami. Znaczenia takie jak mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane.

                        Zachowanie i charakter:
Owczarek niemiecki powinien być psem żywiołowym i energicznym. Jest zwierzęciem inteligentnym, posłusznym i wyrozumiałym. Szybko i chętnie się uczy, współpracuje. Wymaga od właściciela zapewnienia dużej ilości ruchu i zajęcia. Psy nieprawidłowo socjalizowane i źle wychowywane mogą stać się lękliwe, nerwowe, co może prowadzić do agresji bądź wrażliwości psa.

Zdrowie:
Owczarki niemieckie średnio żyją ok.trzynastu lat.
Najczęstsze schorzenia u psów tej rasy to:
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • przerost gruczołu krokowego (prostaty),
  • zmiany alergiczne,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • gnilec,
  • psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka,
  • enostoza - młodzieńcze zapalenie kości,
  • nowotwory.




                                     Magda Artemczyk - kl. 2d

Komentarze